Transport towarów drogą morską

Spedycja morska to rozwiązanie atrakcyjne ekonomicznie, które cieszy się dużą popularnością wśród producentów, dystrybutorów i przewoźników.  Jakie są zalety frachtu?

Zapoznaj się z naszym artykułem, a dowiesz się, dlaczego transport morski jest jednym z najważniejszych elementów rynku przewozów międzynarodowych.
Branża TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) stale się rozwija. Oznacza to większą dostępność towarów, które sprowadzane są z najdalszych zakątków świata. Drogi morskie otwierają ogromne możliwości dla handlu międzynarodowego. Zainteresowanie tym kanałem przepływu dóbr jest na tyle duże, że obecnie większość towarów na świecie transportuje się statkami. Istniejąca infrastruktura pozwala na realizację przewozu nawet najtrudniejszych ładunków, ogromnych maszyny, budowli i substancji o różnych stanach skupienia.


Transport morski a światowa gospodarka


Fracht drogą morską jest bardzo atrakcyjny cenowo i daje możliwość przewożenia ogromnych ilości towarów jednocześnie.
 Największe jednostki mogą pomieścić około 200.000 ton ładunku.

Ostatnio o takim kolosie można było usłyszeć w marcu 2021 roku. Mega-kontenerowiec Ever Given zablokował Kanał Sueski, przez który przepływa 12% towarów z całego świata. Statek ostatecznie udało się wydostać z mielizny i ruszył w dalszą drogę. Niemniej jednak wiele firm liczyło straty za opóźnienia w dostawach w milionach dolarów. 


Ciekawostka: W 2019 roku przez Kanał Sueski przepłynęło 18.800 statków z   1.031.192.000 ton ładunków. (Źródło: PortalMorski.pl) 

Morskie szlaki komunikacyjne są bardzo ważnymi arteriami dla globalnej gospodarki. Szacuje się, że ponad 80% wolumenu handlu światowego przemieszcza się drogą morską.

Od 1970 roku przewóz towarów na statkach wzrastał co roku o około 3,2%. Dynamiczny rozwój tej gałęzi gospodarki zdystansował wzrost światowego PKB czy produkcji przemysłowej krajów OECD (36 państw). UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju) szacuje, że w okresie 2019-2024 tempo przewozów drogą morską będzie rosło średnio po 3,5%. Pomimo pandemii w 2020 roku, transport morski był odporny na głęboki regres. Szacuje się, że w minionym roku przez morza i oceany przepłynęło ok. 12 miliardów ton towarów. Prognozy na 2031 rok pokazują, że masa towarowa zostanie podwojona w porównaniu do poziomu z 2010 roku.


Zalety frachtu drogami morskimi
Transport morski ma ugruntowaną pozycję w globalnym łańcuchu dostaw i często jest pierwszym wyborem dla producentów i przedsiębiorców.

 Najważniejsze atuty spedycji towarów drogą morską:

  • jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań,
  • ogromna wszechstronność przewozu różnego typu ładunków,
  • transport ładunków ponadnormatywnych i ponadgabarytowych,
  • linie żeglugi obejmują cały świat,
  • bardzo bezpieczny sposób na przewożenie wartościowych towarów.

Dla wielu przedsiębiorców cena jest kluczowym argumentem, który przemawia na korzyść transportu morskiego. Wartym uwagi jest fakt, że statek może przewieźć bardzo urozmaicony asortyment. Mogą to być towary suche, ciekłe, a nawet te w stanie gazowym. Co więcej, armatorzy przewożą zarówno przesyłki pełnokontenerowe, jak i drobnicowe. Dzięki tej drugiej opcji nawet mniejsze firmy mogą importować towary z najdalszych zakątków świata.

Statki są na tyle wszechstronne, że z powodzeniem poradzą sobie z ogromnymi, bardzo ciężkimi ładunkami, nawet jeśli te mają nieregularne kształty. Specjalnie przygotowane kontenery są w stanie bezpiecznie przetransportować maszyny, pojazdy czy elementy konstrukcyjne wymagające wyjątkowej ostrożności.

Ciekawostka: Firma General Atomics (GA) zbudowała największy na świecie magnes. Zostanie on zamontowany w reaktorze termojądrowym ITER, który znajduje się na południu Francji. Ze względu na swoje rozmiary, obiekt jest trudny w transporcie. W takich właśnie sytuacjach wykorzystywany jest fracht. Niezwykły towar zostanie przewieziony z fabryki GA do Houston, a stamtąd statkiem  popłynie do Marsylii.

Kontenerowce mają największe zasięgi i podróżują po całym świecie. Tam, gdzie nie może wylądować samolot i nie dojedzie samochód, z powodzeniem dotrze statek. Co więcej, ludzkość nieustannie usprawnia okręty, ale także pracuje nad skróceniem czasu przepływu pomiędzy lokalizacjami. Najlepszym odzwierciedleniem ułatwień na drogach morskich, są, wspomniany już, Kanał Sueski i Kanał Panamski.

Obok transportu lotniczego, drogi morskie są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie. Przepisy dotyczące frachtu towarów są bardzo rygorystyczne i obwarowane prawnie. Ładunki muszą być odpowiednio przygotowane i zabezpieczone na czas pobytu w porcie oraz w trakcie żeglugi.


Jak długo trwa transport morski towaru?
Wśród wielu zalet przebija się w zasadzie tylko jedna niedogodność, a jest nią czas. Fracht wodny ma swoje ograniczenia prędkościowe i zalicza się na najwolniejszych, spośród innych rodzajów transportu.

Spedycja drogą morską jest odpowiednio wcześniej planowana, a zwykle na długo przed opuszczeniem portu przez kontenerowiec. Nie jest to rozwiązanie ekspresowe, ale nawet produkty szybko psujące się (warzywa, owoce, kwiaty), dostarczane są w bardzo dobrym stanie. Wszystko dzięki odpowiednim chłodniom, w których niektóre towary dojrzewają.

 Niesprzyjająca aura może pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowany transport. Sztorm, silny wiatr lub ulewne opady są główną przyczyną opóźnień w dostawach. Jednak niesprzyjające warunki mogą także uziemić każdy samolot i ograniczyć możliwości przewozowe pojazdów kołowych. Jeśli planujesz import produktów, na które możesz zaczekać kilka tygodni, najlepiej sięgnąć po transport morski.


Transport morski - optymalne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy

Fracht jest najtańszym rozwiązaniem, gdy chcesz przewieźć jednorazowo, dużą ilość towarów. Sprawdzi się także przy dużych gabarytach i bardzo ciężkich obiektach. Warto z niego skorzystać, gdy trzeba przewieźć produkty ponadnormatywne, które przekraczają nośność standardowych kontenerów.

Z żeglugi morskiej korzystają producenci, firmy, hurtownie, a także mniejsi przedsiębiorcy. Jeśli Twoje zamówienie nie musi zostać dostarczone ekspresowo, warto postawić na spedycję morską. Mniejsi przedsiębiorcy mają ten komfort, że mogą skorzystać z przewozu drobnicowego. Transport morski to przede wszystkim bezpieczna forma przesyłu towarów. Gdy zależy Ci na czasie, zdecyduj się na wariant lotniczy.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje zamówienie dotrze do miejsca docelowego, postaw na drogę morską. A jeśli zależy Ci na doświadczonym i przewoźniku to skorzystaj z usług Omega Transport. 

W naszej firmie skutecznie wykorzystujemy szlaki drogowe, morskie i lotnicze, aby zjawić się z ładunkiem na czas. Kiedy Twój towar ma dotrzeć do kontrahenta? Zadbamy o punktualność - sprawdź nas.

magnifiercross