Transport towarów drogą lotniczą w Omega Transport!

W branży logistyki międzynarodowej wyróżniamy cztery gałęzie transportu — drogowy, kolejowy, morski i lotniczy. Każdy z nich odpowiada za innych przewóz towarów, ma swoją charakterystykę oraz rządzi się odmiennymi zasadami, jednak ich wspólną cechą jest realizacja dalekodystansowych przewozów w ściśle określonym czasie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podstawowym sposobem importu oraz eksportu jest międzynarodowy transport lotniczy. W przypadku przewozu towarów na znacznych odległościach — pomiędzy krajami lub kontynentami — najważniejszy jest czas wykonania usługi spedycyjnej. Transport lotniczy to najszybszy sposób wysyłki, który pozwala na minimalizację ryzyka kradzieży lub zniszczenia towaru.

Każdego roku drogą powietrzną przewożonych jest kilkaset tysięcy ton ładunku. Zakłada się, że codziennie nad kulą ziemską znajduje się od 8 do nawet 20 tysięcy samolotów — zarówno pasażerskich, jak i towarowych. Pomimo ograniczonej liczby lotów komercyjnych w czasie pandemii COVID-19, spedycja lotnicza to nadal prężnie działająca branża. Dlaczego warto transportować towary drogą lotniczą? Przeczytaj artykuł Omega Transport i dowiedz się wszystkiego o spedycji powietrznej!

Transport towarów drogą lotniczą

Transport lotniczy odgrywa kluczową rolę w eksporcie oraz imporcie pomiędzy krajami. Jest to najnowocześniejsza i najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź transportu międzynarodowego — umożliwia przewóz towarów w krótkim czasie na znacznych odległościach. Ze względu na swoją specyfikę, jest to transport wykorzystywany przede wszystkim w przewozie towarów wysokiej wartości lub pilnej potrzeby (szczepionki, leki, łatwo psująca się żywność).

Największą zaletą transportu lotniczego jest szybkość przewozu. Czas spedycji towaru z Chin do Europy to często jedynie 3 dni robocze (w zależności od wybranej usługi). W tym momencie warto porównać go z transportem morskim, który na takiej trasie zajmuje najczęściej około miesiąca. W przypadku spedycji drogą morską możesz zaoszczędzić pieniądze, jednak transport lotniczy to pewne i szybkie rozwiązanie.

Wybierając transport lotniczy do przewozu towarów, należy liczyć się występowaniem sporadycznych ograniczeń. Musisz wiedzieć, że każdy samolot ma inne przeznaczenie — nie każdy będzie nadawał się do transportu ciężkich materiałów, czy leków. Kolejnym ograniczeniem jest rozmiar ładunku — najistotniejsza jest wysokość towaru.

Zalety transportu lotniczego

Do mocnych stron spedycji lotniczej, zalicza się:

  • Szybkość przemieszczania — samoloty to najszybsza metoda transportu. Wystarczy kilkanaście godzin, aby przewieźć towar do kraju oddalonego o kilka tysięcy kilometrów. Zaletą komunikacji drogą lotniczą jest również częstotliwość przewozów. W przeciwieństwie do spedycji drogą morska, samoloty opuszczają swoje hangary dużo częściej.
  • Łatwa dostępność — transport drogą lotniczą umożliwi Ci przewóz towarów w dowolne miejsce. Jest to jedyne rozwiązanie w przypadku spedycji produktów do krajów nieposiadających dostępu do morza.
  • Łatwe śledzenie przesyłki — spedytor bez problemu może udostępnić Ci informacje na temat drogi, którą pokonała Twoja przesyłka — możesz praktycznie na żywo śledzić podróż swoich towarów.
  • Bezpieczeństwo i ochrona towaru — transport drogą lotniczą umożliwia przewóz drogich oraz wrażliwych i kruchych towarów. Ten rodzaj spedycji wyklucza ryzyko zawilgocenia towaru lub jego uszkodzenia przez wstrząsy (są one minimalne w porównaniu do innych środków transportu).

Charakterystyka transportu lotniczego

Spedycja drogą lotniczą może odbywać się w formie jednego przelotu lub kilku oddzielnych. Jednorazowo największe samoloty w branży są w stanie udźwignąć ładunek o masie 120 ton.

Transport lotniczy dzielimy ze względu na rodzaj przeznaczenia:

  • Transport lotniczy Cargo — to usługa polegająca na przewozie towarów w systemie “door to door” (od drzwi do drzwi) lub od lotniska do lotniska. Taki przewóz towarów zaczyna być opłacalny w przypadku ładunków powyżej 30 kg.
  • Transport lotniczy kurierski — to przewóz małych i lekkich towarów. Najczęściej realizowany jest przez firmy kurierskie. Przesyłki w ramach transportu lotniczego kurierskiego, realizowane są w większych, zbiorczych ładunkach przewożonych regularnymi lotami.
  • Transport morsko-lotniczy — jest to rodzaj usługi łączonej, która polega na częściowym przewozie towarów drogą morską oraz częściowo spedycją samolotową. Jest to usługa, która łączy w sobie zalety transportu lotniczego i morskiego — jest tańsza niż tradycyjny transport lotniczy oraz szybsza niż przewóz towarów drogą morską.

Transport lotniczy w Omega Transport

Transport lotniczy pomaga nam w szybkim i bezpiecznym dostarczaniu przesyłek w każde miejsce na Ziemi. Od niedawna, transport lotniczy znajdziesz również w zakresie usług firmy spedycyjnej Omega Transport! Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, w oparciu o bezpośrednią kooperację z renomowanymi operatorami lotniczymi, a także we współpracy z siecią doświadczonych i wiarygodnych agentów.

W ramach naszej usługi proponujemy Ci:

  • Eksport i import przesyłek w systemie door-door.
  • Przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej — np. transport szczepionek.
  • Obsługa małych i lekkich przesyłek lotniczych.

Wybierając transport lotniczy w Omega Transport, masz pewność, że Twoje produkty zostaną dostarczone w nienaruszonym stanie oraz zawsze na czas! Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą na transport lotniczy — skontaktuj się z nami!

magnifiercross