Podsumowanie roku 2022

Po końcu pandemii branża liczyła na chwilę oddechu. Niestety 24 lutego rozpoczęła się wojna w Ukrainie, która po raz kolejny wprowadziła zmiany w branży TSL oraz na świecie. Na skutek ataku Rosji na Ukrainę nastąpił drastyczny wzrost cen paliw, energii oraz gazu, do tego możemy dołączyć galopującą inflację. Kolejną cegiełką był Pakiet Mobilności i Polski Ład 2.0. Wszystkie te czynniki miały wpływ na wzrost kosztów, z którymi nie wszyscy sobie poradzili, a to możemy odczuć poprzez zaburzenia konkurencyjności na rodzimym rynku. 

Wzrost kosztów

Wzrost cen uderzył w przedsiębiorstwa, które stawiają na nowe technologie. Mowa tu głównie o przedsiębiorstwach, które wymieniły flotę na ciężarówki z napędem LNG. Koszt paliwa gazowego wzrósł praktycznie dziesięciokrotnie, w porównaniu do ceny przed konfliktem. Taki wzrost cen sprawił, że każdy pojazd LNG zaczął przynosić straty.

Zmianie uległ również łańcuch dostaw, który został zaburzony przez wycofanie się dużej ilości  firm z rynku rosyjskiego, co spowodowało odwrócenie kierunków transportu przez wiele firm.  Wraz z licznymi zmianami nasza firma otworzyła w tym roku dwa nowe kierunki transportu towarów. Jednym z nich jest Norwegia, drugi to Majorka. W nowo otwartym oddziale w Katowicach Dyrektor Radosław Magiera oficjalnie przywitał na pokładzie: Grzegorz LanyArtur WłochMaciej Kołodziejski . Specjalizacja tej placówki to  transport ładunków całopojazdowych FTL, ładunków częściowych LTL na terenie całej Polski oraz Europy. 

Inicjatywy społeczne

Mocno również inwestowaliśmy w młodzież, która jest przyszłością naszej branży. Objęliśmy patronatem klasy o profilu spedytor w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie (więcej tutaj) oraz z Wydziałem Zarządzania na Politechnice Częstochowskiej (o tym możesz przeczytać tutaj). W obu przypadkach nasi  specjaliści będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas wykładów, warsztatów, praktyk oraz staży w naszej firmie. Jako oficjalny partner również III edycję „Drogowskazu dla młodych” i wspólnie z Automobilklubem Jurajskim, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy, ratownictwem medycznym - Rescue Team, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów w Częstochowie, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Częstochowie edukowaliśmy młodych kierowców jak należy zachowywać się na drodze podczas jazdy czy zdarzeń drogowych. Jak co roku, na Dzień Dziecka zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla najmłodszych. 

Od kilku lat wspieramy Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej. Reprezentacja naszych Mikołajek również w tym szczególnym świątecznym okresie odwiedziła naszych podopiecznych. Kolejny rok wysłaliśmy transport darów dla naszych rodaków na Kresach w ramach współpracy z Towarzystwem Patriotycznym Kresy w Częstochowie.  

Po pandemii znów mogliśmy spotkać się z Wami podczas licznych wydarzeń organizowanych przez branżę TSL. Byliśmy obecni między innymi podczas 18 edycji Master Truck Show, gdzie odbył się finał akcji charytatywnej Fundacji Piramida Pomocy, z którą współpracujemy już od kilku lat. Mogliście nas również spotkać na Baltic Truck Festival również stojących ramię w ramię z Fundacją. Kolejny sezon również będziemy sponsorem drużyny piłkarskiej – Raków Częstochowa. 

Omega charytatywnie

Nasi pracownicy brali udział w etapach rajdu Solidarni z Ukrainą, którego dochód został przeznaczony na działania statutowe fundacji, które w tym roku zostały przekazane ukraińskim dzieciom. Nie był to jedyny gest w stronę naszej wschodniej granicy. Od momentu wybuchu wojny staraliśmy się wspierać Ukrainę, organizując darmowe transporty najpotrzebniejszych rzeczy do granic z Ukrainą i nie tylko. Uczestnicząc w zbiórkach leków, żywności, ubrań czy innych potrzebnych rzeczy. Wielkie brawa należą się osobom, którzy przekroczyli granicę Polsko-Ukraińską żeby wszystkie zebrane rzeczy przez nas dostarczyć np. do szpitala w Charkowie. BARDZO WAM DZIĘKUJEMY.

To takie, krótkie podsumowanie 2022 r. Wiele inicjatyw będziemy kontynuować w kolejnych latach.  A my nie zwalniamy tempa i czekamy na wyzwania kolejnego roku. 

magnifiercross