Omega Transport: W drodze do zrównoważonego rozwoju

„Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy”, to podtytuł książki „Jak ocalić świat”, autorstwa Billa Gatesa. Lektura zawiera wiele analiz dotyczących klimatu oraz problemów i wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość. Twórca Microsoftu prezentuje także rozwiązania, których wdrożenie może ochronić cywilizację zamieszkującą Ziemię przed katastrofą klimatyczną". 

W Omega Transport uważamy, że warto przyłączyć się do „zielonych działań”. W innym wypadku możemy spodziewać się zmian, które nie tylko zagrożą produkcji dóbr i usług, ale wywindują ceny żywności, a nawet z dziesiątkują naszą populację. Fatalistyczna wizja ma poparcie w licznych badaniach, a kilka przykładów przytoczymy w dalszej części artykułu. Pokażemy też, co my robimy, aby wspierać proekologiczne działania. Branża transportowa też może (a nawet powinna) być EKO!

Transport to ważna gałąź gospodarki. Czy można ją zmodernizować?

"Każdego dnia miliony osób i produktów podróżuje po całym świecie. Dzisiaj możemy cieszyć się tropikalnymi owocami o każdej porze roku, a te docierają do najdalszych zakątków Ziemi. Jest to możliwe za sprawą czwartej pod względem wielkości gałęzi światowej gospodarki, transportowi".

Warto wiedzieć, że: co roku kraje rozwinięte mobilizują środki finansowe w wysokości 100 mld USD na działania łagodzące skutki zmian klimatycznych.

Dotychczas większość pojazdów, samolotów i statków napędzana jest pochodnymi ropy naftowej. Ich spalanie, podobnie jak węgla, powoduje emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, w tym CO2, do atmosfery. Zanieczyszczenia wpływają bezpośrednio na klimat. Jeśli nie podejmiemy efektywnych działań, zmiany mogą być nieodwracalne i straszliwe w skutkach.

Współczesne zdobycze technologii pozwalają na ograniczenie emisji CO2 w branży transportu. Powstają bardziej aerodynamiczne pojazdy, a także napędy, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Przyłączyliśmy się do walki o poprawę klimatu i wspólnie z pozostałymi pionierami zmian, chcemy zmienić sposób postrzegania branży transportowej. Jednak to nie zabiegi wizerunkowe są tutaj najważniejsze, a realne działania, które mają pozytywne przełożenie na klimat.

Ekologiczne rozwiązania w transporcie towarów 

Warto wiedzieć, że: w latach 2000-2010 globalna emisja dwutlenku węgla (CO₂) rosła szybciej niż w każdej z trzech poprzednich dekad. Z kolei od 1990 roku emisja dwutlenku węgla na świecie wzrosła o niemal 50%.

Uważamy, że każdy mieszkaniec naszej planety może przyczynić się do poprawy klimatu. Ważne jest nie tylko mówienie o problemie wzrostu temperatur, ale działanie w kierunku bycia bardziej EKO. W związku z tym firma Omega Transport stale modernizuje swoją flotę, szukając ekologicznych rozwiązań w transporcie. Jednym z nich jest rozbudowanie naszej floty o samochody ciężarowe Scania R410, napędzane silnikami ze skroplonym gazem. Czym się różnią od klasycznych motorów spalinowych?

Samochody LNG w transporcie ciężarowym

Niezależne badania pokazują, że silniki napędzane gazem ziemnym (np. LNG) emitują od 40% do 60% mniej tlenku azotu. Jednocześnie to mniejsza od 10% do 22% emisja CO2 do atmosfery. Jeden pojazd niewiele zmienia w globalnym rozrachunku. Jednak w przypadku milionów samochodów przemierzających drogi na różnych kontynentach, ograniczenie emisji w każdym z nich, to znaczący krok w kierunku ochrony klimatu.

Wierzymy, że więcej firm z branży transportowej zaangażuje się w projekty dotyczące ochrony klimatu. Wcielamy w życie różne z celów Zrównoważonego Rozwoju, a szczególnie ten oznaczony numerem 13 tj. „Działania w dziedzinie klimatu”, z którym wiąże się konieczność „podjęcia pilnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom”.

Przykładów można szukać także za granicami. W Niemczech jest pobierana opłata MAUT, czyli myto za przejazd samochodów ciężarowych przez ich terytorium. Chcąc zachęcić firmy transportowe do szukania ekologicznych rozwiązań, wprowadzono przepisy, które zwalniają z tej opłaty pojazdy napędzane CNG lub LNG. Wielu przewoźników postanowiło zaoszczędzić na kosztach stałych i zmodyfikowało napędy w swoich pojazdach. Dzięki temu firmy transportowe nie tylko oszczędzają MAUT na przejeździe przez drogi naszych zachodnich sąsiadów, ale również wspierają ideę zrównoważonego rozwoju w transporcie. 

Omega transport poszerza swoją flotę o ciągniki Scania R410 wyposażone w silniki LNG

Duże znaczenie przy wyborze nowych pojazdów miały dla nas kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Cały świat stara się ograniczyć emisje gazów cieplarniach do atmosfery. Wykorzystując gaz ziemny, osiąga się redukcję emisji CO2 na poziomie około 15 proc. To było dla nas jeden z decydujących argumentów przy zakupie nowych ciągników Scania R410.

Pojazdy wyposażone są w 13 litrowe silniki OC13 z zapłonem iskrowym, zasilane są gazem wykorzystującym mieszankę stechiometryczną, co gwarantuje całkowite spalenie paliwa i tlenu. Zapłon jest inicjowany przez świecę zapłonową, jak w typowym silniku benzynowym, a jednostka napędowa połączona jest ze zautomatyzowaną skrzynią biegów. 

Dla kierowcy oznacza to przede wszystkim płynną i szybką zmianę biegów oraz najwyższy komfort jazdy. Zasięg typowego ciągnika siodłowego zasilanego LNG na równym terenie wynosi 1000 km. Silnik zasilany gazem spełnia wymagania normy PIEK, zgodnie z którą w strefach szczególnie narażonych na hałas, jego poziom emitowany przez pojazd może wynosić nie więcej niż 72 dB(A). 

Transport non-stop

Przewóz osób i towarów jest bardzo ważny dla niemal każdego państwa na świecie, jak i dla całej globalnej gospodarki. Potencjalny paraliż jest równoznaczny z brakami w dostawach żywności i leków. W związku z tym trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą utrzymać dotychczasowe łańcuchy dostaw, a jednocześnie będą bardziej przyjazne dla środowiska.

Warto wiedzieć, że: w latach 1880 - 2012 średnia światowa temperatura uległa podwyższeniu o 0.85⁰ Celsjusza. Wzrost temperatury o 1⁰ Celsjusza skutkuje pięcioprocentowym obniżeniem poziomu zbioru zbóż. W latach 1981-2002 z powodu ocieplenia klimatu odnotowano znaczne obniżenie poziomu zbiorów kukurydzy, pszenicy i innych znaczących upraw w wysokości 40 megaton rocznie.

Obecnie mamy możliwości i technologię, aby ograniczyć emisję CO2 i innych szkodliwych gazów. Wraz z rosnącą popularnością alternatywnych napędów ich cena spada i stają się coraz bardziej przystępne dla szerszego grona odbiorców. Ważne jest więc, aby przedsiębiorcy angażowali się i wspierali rozwój nowoczesnych rozwiązań. Wspólnymi siłami możemy zdziałać dużo dobrego na rzecz poprawy klimatu.

Zrównoważony rozwój w transporcie

W Omega Transport aktywnie wspieramy ekologiczne rozwiązania. W najbliższej przyszłości w naszych szeregach pojawią się kolejne samochody o napędzie alternatywnym. Wierzymy, że dzięki temu przyczynimy się do poprawy klimatu, a nasze powietrze, woda i ziemia, będą wolne od zanieczyszczeń.

Jeśli również dla Ciebie zrównoważony rozwój ma znaczenie, to podejmując współpracę z firmą transportową, wybierz tę, która stawia na EKO rozwiązania w transporcie. Zapraszamy do kontaktu. Omega Transport - świadome podejście do ekologii!

magnifiercross