COVID: Nowe regulacje prawne dla kierowców międzynarodowych

Pandemia koronawirusa, która trwa od początku roku, mocno wpłynęła na gospodarkę. Według przewidywań ekspertów epidemia potrwa co najmniej do końca roku. Już teraz można zauważyć jej realny wpływ na poszczególne sektory gospodarcze. Dla nielicznych przedsiębiorców sytuacja epidemiologiczna stała się szansą na owocny rozwój. Większość branż, jak choćby transport i logistyka, muszą na nowo budować swoją pozycję.

Pandemia SARS-CoV-2 oraz działania poszczególnych służb niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej, mają bezpośredni wpływ na obecne funkcjonowanie transportu drogowego. W październiku Rada UE zdecydowała się na radykalny krok i zatwierdziła skoordynowane podejście do ograniczeń w swobodnym przepływie osób. Po wiosennych komplikacjach nowa skoordynowana polityka ma służyć celom zdrowotnym i zapobiegać zatorom na granicach oraz szerzącej się dezinformacji.

Kierowcy bez kwarantanny

Najnowsze rekomendacje państw członkowskich Unii Europejskiej, jasno precyzują jakie ograniczenia będą wprowadzane w ramach przemieszczania się po strefach zachorowań państw Unii. Najnowszy podział uwzględnia strefy: szarą, zieloną, pomarańczową oraz czerwoną — gdzie jest najwięcej zachorowań. Wszystkie aktualizacje, co do kolejnych obszarów z zaostrzonym rygorem sanitarnym będą ogłaszane cotygodniowo przez poszczególne rządy. Według rozporządzenia, podczas zmiany lokalizacji pomiędzy strefami będzie istniała możliwość nakładania obowiązku odbycia kwarantanny lub przeprowadzenia testu na koronawirusa u podróżujących.

Według oficjalnie przedstawionego komunikatu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły, iż nie będą wprowadzały żadnych ograniczeń — takich jak kwarantanna, czy obowiązkowe testy na SARS-CoV-2, wobec podróżnych, którzy przybywają z regionów o strefie zielonej. Inaczej ma się to w przypadku osób przybywających z regionów pomarańczowych i czerwonych — Ci podróżujący mogą spodziewać się nałożenia środków ograniczających. Zgodnie z zaleceniami wszystkie państwa członkowskie UE powinny wprowadzić rozróżnienie pomiędzy strefą pomarańczową i czerwoną. Wszystkie aktualizacje na ten temat będą znajdowały się na stronie Re-Open EU.

Najważniejszą informacją dla osób zajmujących się transportem międzynarodowym jest fakt, że kwarantanna nie będzie stosowana w stosunku do pracowników zajmujących się transportem oraz dostawców usług transportowych. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów towarowych, którzy zajmują się przewozem towarów do użytku na danym terytorium, jak i tych, którzy przemieszczają się tranzytem (oczywiście, jeżeli pełnią niezbędną funkcję lub realizują niezbędną potrzebę).

Do osób, które również zwolnione są z kwarantanny (pełnią niezbędną funkcję lub realizują niezbędną potrzebę), zalicza się następujące grupy:

  • pracownicy lub samozatrudnieni, którzy wykonują zawody o krytycznym znaczeniu: pracownicy służby zdrowia, pracownicy przygraniczni oraz zatrudnieni sezonowo,
  • pacjenci podróżujący ze względów medycznych,
  • uczniowie i studenci, którzy mieszkają blisko granicy i codziennie ją przekraczają,
  • osoby podróżujące ze względów rodzinnych lub zawodowych,
  • dziennikarze i dyplomaci,
  • marynarze,
  • pasażerowie tranzytowi.

Przewóz towarów w Omega Transport!

Poszukujesz międzynarodowej firmy transportowej, która zajmuje się przewozem towarów drobnicowych oraz towarów wysokiej wartości?Skorzystaj z oferty Omega Transport! Wybierając nasze usługi transportowe, masz pewność, że Twoje produkty zostaną dostarczone pojazdami korzystającymi z najnowszych technologii. Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą na przewóz towarów — skontaktuj się z Omega Transport!

magnifiercross